wybór zabawki dla psa

Wybór zabawki dla psa

Każdy pies potrzebuje uwagi ze strony właściciela, a jednym ze sposobów spędzania z nim czasu jest zabawa. Akcesoria sprawdzą się również, gdy pies przez część dnia musi przebywać sam – wówczas zabawka zajmie mu czas i może odciągnąć uwagę zwierzęcia od innych przedmiotów znajdujących się w domu, które mógłby zniszczyć. Wybór odpowiedniej zabawki powinien uwzględniać przede wszystkim wiek i temperament psa, ale to nie jedyne istotne czynniki.

wybór zabawki dla psa

Szczeniaki i psy dorosłe – różne potrzeby

W zależności od wieku pupila, można tak dobrać zabawkę, by jak najlepiej odpowiadała jego zmieniającym się potrzebom.

Na etapie rozwoju szczeniaki lubią gryźć różne przedmioty, dlatego by uchronić przedmioty znajdujące się w domu, warto przede wszystkim zaoferować mu gryzak lub kość smakową. Ważne, żeby wybrany przedmiot był odpowiednio miękki, by nie zniechęcić malucha, a jednocześnie wystarczająco twardy, by nie zjadł zabawki lub jej nie uszkodził.

Dla dorosłych psów z duża potrzebą ruchu najbardziej odpowiednie będą akcesoria, dzięki którym nauczymy go aportowania i wykonywania poleceń – mogą to być piłeczki lub ringo. Przy okazji będzie to również dla pupila nauka uległości wobec właściciela, czyli niezbędna podstawa dalszego szkolenia.

Temperament

Przy wyborze zabawki warto kierować się również temperamentem pupila. Dla bardzo spokojnych psów można wybrać pluszową maskotkę. Jeśli zauważamy, że dla psa najlepszą formą zabawy jest ruch, wówczas optymalne będą wszystkie piłki (gumowe, na sznurku) oraz frisbee. Zainteresować mogą je również gumowe zabawki z piszczkiem, którego dźwięk pobudza do działania. W przypadku zwierząt nerwowych, które niszczą wyposażenie domu, warto zaopatrzyć się w różne rodzaje gryzaków i kości, których żucie pomoże również rozładować emocje.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Określenie potrzeb zwierzęcia nie powinno sprawić opiekunowi problemu, o wiele bardziej problematyczny może być wybranie konkretnego przedmiotu. Sklepy zoologiczne oferują wiele zabawek, jednak warto zwracać uwagę na szczegóły, bo nie każda z nich będzie równie bezpieczna. Drobne elementy przedmiotu mogą zostać odgryzione i połknięte, co stwarza ryzyko zakrztuszenia oraz niebezpieczeństwo dla przewodu pokarmowego i jelit. Z tego powodu nie można również wybierać zbyt małych zabawek. Ryzyko stwarzają także pasy i sznurki – na przykład przymocowane do piłek, zabawa nimi powinna zawsze odbywać się pod nadzorem opiekuna. Kupując wyroby z gumy należy zwrócić uwagę na jej jakość i najlepiej, aby kupowane piłki były przeznaczone specjalnie dla zwierząt i nie zawierały szkodliwych substancji czy klejów.