wybór obroży dla psa

Wybór obroży dla psa

Odpowiednia obroża to podstawa wyprawki psa. Będzie niezbędna już od pierwszych dni, by wyprowadzić pupila na spacer. Początkujący właściciele mogą mieć problem z wyborem odpowiedniego wyposażenia, bo w sklepy zoologiczne oferują wiele możliwości. Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaju obroży należy wziąć pod uwagę również detale – długość, obwód i szerokość. Odpowiednio dobrany rozmiar gwarantuje psu komfort, a jednocześnie nie pozwoli, by zwierzę nie wyswobodziło się z obroży.

wybór obroży dla psa

Obroża klasyczna, zapinana na sprzączkę lub klamrę

Najczęściej spotykany i wybierany przez właścicieli typ obroży. Zapinane na klips wyróżniają się większą trwałością i stwarzają mniejsze ryzyko zerwania się psa ze smyczy. Jednak ich wadą jest mniejsza możliwość dostosowania rozmiaru do obwodu szyi psa ze względu na dziurki na określonych wysokościach. Zapięcie na klamrę daje pod tym względem więcej swobody i możliwości regulacji. Z drugiej jednak strony klips łatwiej może ulec pęknięciu, jeśli nasz pies jest silny i mało zdyscyplinowany. Rozwiązaniem jest klips wykonany z metalu, charakteryzujący się większą trwałością.

Obroża półzaciskowa

Obroże półzaciskowe występują w trzech wariantach, w zależności od rodzaju zacisku: martingale, z łańcuszkiem lub zwykły. Mechanizm ich działania opiera się na ruchomym obwodzie z dwoma ogranicznikami, z jednej strony zapobiegającemu rozszczepieniu, z drugiej mocnemu zaciśnięciu się na szyi psa. Dzięki temu, gdy pies idzie posłusznie przy nodze, nie odczuwa ucisku obroży, natomiast gdy ciągnie i szarpie smycz, od razu otrzymuje sygnał, że postępuje niewłaściwie.

Obroże zaciskowe, kolczatki, dławiki

Ten typ obroży ma wielu przeciwników – mechanizm działania jest podobny, jak w przypadku obroży półzaciskowych, nie istnieje jednak ograniczenie zacisku. Dławik powoduje więc dławienie szarpiącego się psa, a kolczatka mocne wbijanie się kolców w jego szyję. Z tego względu z obroży zaciskowych powinni korzystać raczej doświadczeni właściciele po wyczerpaniu innych możliwości szkoleniowych. Kolczatki i dławiki mogą stać się elementem szkolenia, ale raczej nie poleca się ich na codzienne spacery.

Obroża i smycz

Rozwiązanie typu dwa w jednym, które może nieco ułatwić zakupy. Typ „starter” preferowany jest przede wszystkim przez hodowców uczestniczących w wystawach, gdzie liczy się szybkość przy ściąganiu i zakładaniu. Można jednak znaleźć modele stworzone z myślą o codziennym użytkowaniu.