szelki i kagańce dla psa

Szelki i kagańce dla psa

Szelki i kagańce to niezbędne wyposażenie, które musi skompletować właściciel przed pierwszymi spacerami z psem. Wybierając się do sklepu zoologicznego, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość materiału, z którego wykonane są akcesoria, oraz ich rozmiar. Pierwsze kryterium przesądzi o trwałości, która w przypadku ciągłego użytkowania jest bardzo ważna. Odpowiednio dobrany rozmiar to natomiast gwarancja komfortu psa. Szelki nie powinny zbyt mocno go uciskać, tym bardziej, że obejmują klatkę piersiową. Równie ważna jest wielkość kagańca – zwierzak nie może go sobie zdjąć, ale jednocześnie zbyt mały rozmiar mógłby utrudnić otwieranie pyska, co jest podstawą regulowania temperatury ciała.

szelki i kagańce dla psa

Szelki

Szelki są alternatywą popularnej obroży, ich zwolennicy zwracają uwagę na możliwość łatwiejszego poradzenia sobie z niezdyscyplinowanym, ciągnącym smycz psem. Z pewnością są przydatne podczas spacerów, przejazdów samochodem, stanowią również ozdobę.

Wybór szelek jest duży, ze względu na konieczność ich dostosowania do wielkości psa oraz dodatkowe modyfikacje. Jednak nawet najprostsze modele wyposażone są w regulacje i wykonane są z wysokiej jakości taśmy plecionej. Jeśli zależy nam na większym efekcie dekoracyjnym, rozwiązaniem może być na przykład model firmy Chaba o ciekawym designie, dostępny w różnych kolorach. Wartą uwagi propozycją jest również produkt firmy Ferplast – nylonowe szelki od wewnątrz posiadają wszytą miękką tkaninę. Dzięki temu są bardziej komfortowe dla psa i przeciwdziałają otarciom.

Kagańce

Kaganiec to element obowiązkowy podczas spacerów, od właściciela zależy jednak, na jaki model się zdecyduje. Różnice, oprócz rozmiarów, dotyczą wykorzystanych do produkcji materiałów.

Kagańce ortalionowe podszyte satyną to jedne z najlżejszych tego typu akcesoriów, nie powodują również skaleczeń i odparzeń.

Największą popularnością cieszą się kagańce skórzane. Mocne i wytrzymałe, szczególnie chętnie wybierane przez właścicieli dużych psów, ale firma Chaba zadbała także o rozmiary przeznaczone nawet dla najmniejszych ras – ratlerków, pudli czy jamników.

Wiele możliwości oferują producenci kagańców nylonowych. Mogą one mieć formę łatwej do zakładania pętli lub bardziej zabudowanej tuby. Wśród kagańców nylonowych można znaleźć również modele z warstwą siatkową poprawiającą wymianę ciepła.

Do kagańców zalicza się ponadto uprzęże dla psów wykonane z nylonu z dodatkową miękką podszewką. Model firmy Trixie posiada również metalowe kółko, do którego można przypiąć smycz – wówczas kaganiec działa jak kantar.