szczotki i grzebienie dla psów

Szczotki i grzebienie dla psów

Codzienna pielęgnacja sierści to w przypadku wielu psów konieczność – ich długie włosy będą się plątały, a zaniedbania mogą doprowadzić do kołtunów, w przypadku których jedynym wyjściem jest często ogolenie psa. Nawet jeśli nasz pupil należy do psów krótkowłosych, nie warto zaniedbywać sierści i przynajmniej raz na jakiś czas użyć specjalnej szczotki dla psów.

szczotki i grzebienie dla psów

Oferta sklepów zoologicznych

Akcesoria do pielęgnacji sierści powinny być podstawowym wyposażeniem. Kupimy je w każdym sklepie zoologicznym, a wybór jest naprawdę spory:

– grzebienie – będą odpowiednie dla mniej doświadczonych właścicieli. Pozwalają łatwo rozczesać sierść, pozbyć się martwego włosia i usunąć większe zanieczyszczenia. W zależności od gęstości sierści należy dobrać rozstaw zębów grzebienia. Spotkać można grzebienie wykonane z plastiku lub metalu – pierwsze mogą elektryzować sierść ale w przypadku drugiej opcji warto zwrócić uwagę na gładkość zębów, by nie zaczepiały się i nie niszczyły włosa.

– szczotki – nie nadają się do rozczesywania bardzo splątanej sierści, ale znakomicie radzą sobie z usuwaniem martwego włosia, a pry okazji masują skórę.

Ze względu na ich przeznaczenie, można znaleźć kilka rodzajów szczotek.

Te z igłami nadają się do codziennej pielęgnacji, nie wyczesują podszerstka, ale pomaga rozczesać mniejsze skołtunienia.

Modele wykonane z włosia podnoszą sierść – najczęściej wykorzystywane są przez profesjonalnych hodowców do talkowania łap.

Szczotka „pudlówka” ze względu na drobne, zagięte igiełki sprawdza się przede wszystkim w okresie linienia i służy wyczesywaniu podszerstka. Stosując ją, należy jednak zachować dużą ostrożność, bo można zranić psa.

Dla mniej doświadczonych właścicieli poleca się najczęściej szczotki z plastikowymi ząbkami zakończonymi kulką, dzięki którym ryzyko zadrapania skóry psa jest mniejsze.

– zgrzebła – pozwalają na dokładne czesanie i ich wykorzystywanie nie powinno sprawiać problemów właścicielom. Zgrzebła dostępne są w dwóch wariantach – wyposażone w twarde zęby idealne do rozczesywania lub w miękkie, dzięki którym sierść nabiera puszystości.

Dobór akcesoriów do potrzeb psa

Myśląc o zakupie szczotki lub grzebienia dla psa, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego indywidualne potrzeby. Dla psów długowłosych, wymagających częstszego i dokładniejszego czesania najlepsze będą szczotki z długimi, wytrzymałymi zębami. Dla ras krótkowłosych można wybrać szczotkę z prostymi, krótkimi zębami lub wykonane z gumy zgrzebło. Zawsze warto mieć również grzebień, który pozwoli na rozczesanie kołtunów.