samodzielnie zbudowany dom dla psa

Samodzielne zbudowany dom dla psa

Pies potrzebuje przestrzeni stworzonej specjalnie dla niego, gdzie może w spokoju odpocząć lub spać. Niezależnie od tego, czy przebywa na dworze czy w domu warto zadbać o legowisko lub budę, która mu to umożliwi. Oferta sklepów – nie tylko zoologicznych – jest pod tym względem bogata, ale właściciel bez większego problemu może sam przygotować domek dla swojego pupila.

samodzielnie zbudowany dom dla psa

Buda na zewnątrz domu

Psy lubią towarzyszyć człowiekowi w czynnościach domowych, ale przebywanie na ogrodzie to również dla nich atrakcja. Warto zatem zadbać, by szczególnie latem miały do dyspozycji domek na powietrzu.

Przed wykonaniem budy, należy przemyśleć kwestię jej ustawienia – najlepiej by było to miejsce zacienione. Zapewni to w razie upałów niezbędny chłód, domek umieszczony na słońcu to zdecydowanie zły pomysł, bo psu może być w nim jeszcze bardziej gorąco. Warto dać również pupilowi możliwość śledzenia tego, co dzieje się na całej posesji – buda powinna być zatem ustawiona w taki sposób, żeby miał z niej jak najszerszy widok. Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, uwagę powinno się także zwracać na rodzaj terenu na którym ustawiamy domek – jeśli w jego okolicy tworzą się kałuże i błoto, warto poszukać innego, bardziej suchego miejsca.

Projekt

Przygotowując samodzielnie budę dla psa, mamy swobodę w zaplanowaniu jej wielkości i detali, wpływających na końcowy efekt wizualny.

Najważniejsze jest, żeby stworzyć domek wystarczająco duży, by pies czuł się w nim komfortowo. Dla dużych psów zwykle proponuje się wymiary boków 1 m x 1,5 m i wysokość około 1 m. Rasy średnie potrzebują proporcjonalnie mniejszej przestrzeni – około 0,7 m x 1,2 m oraz wysokości 0,8 m. Małym psom powinny wystarczyć boki 0,7m x 0,5 m oraz wysokość budy na 0,5 m. Wartości te należy jednak traktować orientacyjnie, bo najważniejszym kryterium jest indywidualna budowa i potrzeby każdego psa.

Przystępując do pracy, zwracajmy uwagę na detale – czyli m.in. dokładne wygładzenie przycinanych desek. Wiele zależy również od tego, czy pies będzie przebywał w budzie wyłącznie w lecie, czy spędzał w niej czas także podczas zimniejszych miesięcy roku. Dla letniego domku zupełnie wystarczające będą ściany wykonane z desek i dach pokryty łupkiem. Jeśli jednak tworzymy budę, która posłuży psu w zimie, należy zadbać o dodatkowe ocieplenie, koce, maty i podwójne dno z izolacją.