rodzaje akcesoriów dla psa

Rodzaje akcesoriów dla psa

Decyzja o zakupie lub przygarnięciu psa wymusza na przyszłych opiekunach skompletowanie odpowiedniej wyprawki. Jej elementem będą szelki lub obroża – niezbędne już od początku, bo dzięki nim możliwe jest wyprowadzenie psa na spacer. Warto rozważyć obie możliwości, poznając ich plusy i minusy.

rodzaje akcesoriów dla psa

Szelki dla szczeniaka

Argumentem zwolenników szelek jest pewność, że pozostaną na właściwym miejscu, a szczeniak nie wyswobodzi się z nich tak łatwo jak z obroży. Dzięki temu będzie bezpieczniejszy i nie ucieknie ze smyczy. Z drugiej strony powtarzane są również opinie, że szelki mogą uciskać klatkę piersiową i mogą wpłynąć na nieprawidłowe kształtowanie kośćca – zwłaszcza przy silnych pociągnięciach. Nie musimy obawiać się jednak tych konsekwencji, jeśli szelki zostaną dobrze dobrane i dostosowane do wielkości i temperamentu psa. Istotna jest przede wszystkim szerokość pasów – im większy pies, tym większych i stabilniejszych szelek będzie potrzebował. Dla małych psów należy dobrać proporcjonalnie cieńsze paski, bo zbyt grube będą powodować otarcia i utrudniać chodzenie. Dla szczeniaków polecane są szczególnie modele zakładane przez głowę i zapinane z boku tułowia – zapewniają psiakowi komfort i bezpieczeństwo.

Tradycyjna obroża

Nawet decydując się na zakup szelek nie warto rezygnować z posiadania obroży. Przyda się nie tylko podczas spacerów, ale przede wszystkim ułatwia treningi i naukę komend, bo daje lepszą kontrolę nad psem.

Aby nie obawiać się o kłopoty z oddychaniem czy otarcia, należy wybrać odpowiedni materiał – nie powinien on być twardy, skóropodobny, bo będzie niewygodny podczas spacerów, a dodatkowo pies może gryźć go i niszczyć. Dla szczeniaka lepsza będzie obroża miękka i lekka – nie warto wybierać modeli z ciężkimi ozdobami i nitami. Podstawą jest również dostosowanie rozmiaru do obwodu szyi psa, tak by było mu wygodnie, a jednocześnie nie mógł łatwo wyswobodzić się z obroży.

Niezależnie od wyboru, ważne by właściciel zwracał uwagę na jakość produktu. Może się wydawać, że skoro obroża czy szelki muszą być wymienianie, nie warto wybierać drogich produktów, jest to jednak błędne przekonanie. Od wytrzymałości materiałów i zapięć zależą komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo pupila.

Nie warto również zrażać się pierwszymi reakcjami szczeniaka na nowe akcesoria. Nauka chodzenia na smyczy czy w szelkach może na początku wywoływać opór, ale okres szczenięctwa to najlepszy czas,  żeby przyzwyczajać psa do obroży i szelek i nauczyć go spokojnych spacerów.