przyzwyczajanie psa do ubranek

Przyzwyczajanie psa do ubranek

Ubranka dla psów to modny gadżet, wybierany przez część właścicieli ze względów estetycznych. Niekiedy ciepły kubraczek jest jednak koniecznością ze względu na niskie temperatury. Niezależnie od motywacji opiekuna, psy niejednokrotnie buntują się przeciwko ubrankom i pomóc może tylko ich stopniowe przyzwyczajanie.

przyzwyczajanie psa do ubranek

Wizyta w sklepie

Ubranka dla psa nie powinno kupować się pod wpływem chwili. Dobranie odpowiedniego kroju i rozmiaru nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, a niedopasowane ubranko będzie powodowało u psa dyskomfort. Najlepiej na zakupy wybrać się z pupilem i przymierzyć kilka modeli, sprawdzając, w którym pies ma największą swobodę ruchów i najlepiej się czuje. Warto wybierać modele najprostsze, które nie będą stwarzać problemów podczas ubierania, co szczególnie na początku mogłoby zniechęcić psa.

Jeśli z jakichś powodów zwierzak nie może nam towarzyszyć, niezbędne są bardzo szczegółowe i precyzyjne pomiary. Liczy się wielkość, długość oraz objętość klatki piersiowej. Doświadczony sprzedawca na podstawie podanych wymiarów oraz rasy psa będzie na pewno w stanie dobrać odpowiedni rozmiar i model ubranka. Powinno przede wszystkim ochraniać płuca, a odsłaniać części intymne. Warto upewnić się, czy możliwy będzie zwrot, jeśli okaże się, że kombinezon źle leży lub pies nie chce w nim chodzić.

Jak zachęcić psa do ubranek

Pierwsze reakcje psa mogą nie być entuzjastyczne, ale nie musimy się nimi zrażać. Dla pupila jest to nowy przedmiot, do którego musi dopiero się przyzwyczaić – warto, by na początku miał możliwość jego obwąchania, a dopiero później możemy podjąć próby założenia kaftanika. Na początku niech pies chodzi w nim w domu przez bardzo krótki okres – wystarczy10-15 minut. Stopniowo powinno się wydłużać ten okres, aż zauważymy, że ubranie nie przeszkadza psu w normalnych czynnościach. Dodatkową motywacją mogą być przysmaki, którymi nagrodzimy psa. Jeśli pupil przyzwyczai się do noszenia ubranek w domu, możemy spróbować pierwszych spacerów.

Dodatkowe okrycie sprawdzi się szczególnie zimą i jesienią, latem natomiast lepiej z niego zrezygnować. Niektóre rasy gorzej radzą sobie z zimnem, a dodatkowe okrycie może nawet zachęcić je do spacerów. Z drugiej strony nie warto ubierać psa na siłę, jeśli kaftanik wyraźnie mu przeszkadza – pamiętajmy, że najważniejsze jest dobro naszego pupila.