Przydatne akcesoria do tresury psa

Przydatne akcesoria do tresury psa

Nauczenie psa pożądanych zachowań i komend to proces, w trakcie którego właściciel musi uzbroić się w cierpliwość, bo wymaga od niego czasu i zaangażowania. Szybkość nauki zależy od wielu czynników, ale największą rolę odgrywają predyspozycja danego psa. Warto jednak przed rozpoczęciem treningu zaopatrzyć się w akcesoria, które dodatkowo pobudzą i zmotywują czworonoga.

Przydatne akcesoria do tresury psa

Chodzenie przy nodze

To jedna z najbardziej pożądanych umiejętności – nie tylko ułatwi codzienne spacery, ale jest również ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa psa. Aby ją wytrenować, potrzebne są podstawowe akcesoria – smycz i obroża, ale sklepy zoologiczne mogą zaoferować nam więcej niż tylko ich klasyczne wersje. Warto rozważyć na przykład zakup obroży elektrycznej. Zamontowany w niej mechanizm pozwala na wysyłanie ostrzegawczych impulsów, wibracji lub dźwięków, które mają za zadanie wskazać psu przewinienie. Pomoże to przywrócić uwagę psa, gdy zaaferowany czynnikami zewnętrznymi ucieka lub chce zerwać się ze smyczy. Impulsy korekcyjne powinny być jednak połączone z komendami głosowymi, inaczej pies nie będzie wiedział, jakiego zachowania od niego wymagamy.

Niszczenie mebli i sprzętów domowych

Z problemem borykają się najczęściej właściciele, których pies zostaje na długie godziny sam. Aby oduczyć psa gryzienia mebli, można posłużyć się zabawkami, które odciągną jego uwagę. Najczęściej mają kształt kuli, w której właściciel umieszcza smakołyki. Aby wydostać je z wnętrza, pies musi nieco się natrudzić, ale nagroda skutecznie przyciąga jego uwagę. Podobną funkcję mogą spełniać popularne gryzaki, jednak w ich przypadku brak dodatkowej motywacji, jaką jest przekąska.

Wykonywanie komend

Każdy właściciel chce nauczyć psa przynajmniej kilku podstawowych poleceń Aby to ułatwić, podczas szkolenia wykorzystywane są smakołyki oraz kliker. Psie przysmaki są dobrą motywacją, należy jednak wykazać się konsekwencją i nagradzać nimi psa wyłącznie za w pełni wykonane zadanie. Ten sposób treningu warto uzupełnić o użycie klikera – jego dźwięk będzie zapowiedzią nagrody i jednoznacznie wskazuje psu, za co ją dostaje. Powtarzający się dźwięk szybciej zapada w pamięć zwierzęcia niż pochwały właściciela.

Aportowanie

Przedmiotów, które wspomogą naukę aportowania, jest wyjątkowo dużo – mogą być to gumowe piłki, ringo lub latający twister. Również zabawki z miejscem na smakołyki będą świetnie nadawały się do tego celu – perspektywa nagrody na pewno zmotywuje psa do wykonania polecenia.