kości dla psa - poradnik

Kości dla psa

Żywienie psów to obszerny temat, z którym powinien zapoznać się każdy właściciel czworonoga. Wyrób właściwej karmy podstawowej to kwestia kluczowa, ale wielu opiekunów urozmaica dietę pupili przysmakami. Jednym z nich mogą być kości i chociaż jest to kontrowersyjny element diety, to właściwie wybrane nie zaszkodzą, a sprawią przyjemność zwierzęciu.

Pełnowartościowe karmy stosowane w codziennej diecie sprawiają, że kości nie są już niezbędnym źródłem składników odżywczych. Istotna może okazać się ich inna rola – dzięki możliwości gryzienia i żucia dostarczają psu rozrywki i odwracają uwagę od przedmiotów w domu, których gryźć nie powinien.

kości dla psa - poradnik

Rodzaj kości

Możliwości wyboru jest kilka – kości gotowane, surowe lub sztuczne – i warto zwrócić uwagę na to rozróżnienie. Z pewnością niewskazane jest podawanie psu kości gotowanych, szczególnie w sposób długofalowy. Ze względy na obróbkę termiczną jaką przeszły, mogą niekorzystnie wpływać na przewód pokarmowy zwierzęcia.

W przypadku kości surowych nie ma takich przeciwwskazań, ale istotny jest czas, przez jaki pies może żuć jedną kość. Pozostawienie mu przysmaku na więcej niż 2 dni może skończyć się problemami trawiennymi i dolegliwościami związanymi z pyskiem.

Wielkość

Jednym z najważniejszych czynników, na które powinni zwraca uwagę opiekunowie, jest wielkość dawanych psu kości. Z tego powodu nie poleca się drobiowych, które są raczej niewielkie i kruche. Mogą przyczynić się do zadławienia, jeśli pies połknie ich większy kawałek, lub uszkodzić przełyk. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem są kości wołowe, najlepiej udowe, które są twarde i duże, przez co psom nie grozi ich połknięcie.

Bez względu na rodzaj kości, należy zwracać uwagę, by nie były uszkodzone i ukruszone. Niewielkie kawałki również mogą wyrządzić sporą krzywdę, raniąc wnętrze pyska oraz przewód pokarmowy, w którym mogą dodatkowo utknąć.

Kości sztuczne

Jeśli nie chcemy podawać psu kości lub okazało się, że źle na nie reaguje, rozwiązaniem są sztuczne odpowiedniki. Dzięki nim pies może gryźć i żuć bezpieczny przedmiot, który jest dodatkowo aromatyzowany lub suplementowany wapniem, szczególnie polecanym szczeniętom. Wykonane są zwykle ze skóry cielęcej lub wołowej i miękną pod wpływem kontaktu ze śliną. Z pewnością duży wybór sztucznych kości opiekunowie psów znajdą w każdym sklepie zoologicznym, przed zakupem warto zwrócić uwagę na atest Instytutu Weterynarii i wybrać znanego i sprawdzonego producenta.