kaganiec dla psa a pora roku

Kaganiec dla psa a pora roku

Kaganiec to element obowiązkowy podczas spacerów – wymaga tego prawo. Dla właścicieli jest on przede wszystkim gwarancją bezpieczeństwa, ale warto zadbać, by również pies czuł się w nim komfortowo. Średnica i obwód kagańca powinny być dobrane tak, by nie utrudniać psu otwierania pyska i dyszenia, które ochładza organizm, oraz by nie ranić nosa. Istotna jest również długość pasków mocujących i materiał, z którego wykonano kaganiec. Podczas zakupu powinny być to czynniki decydujące, nie warto natomiast przesadnie kierować się estetyką.

kaganiec dla psa a pora roku

Rodzaje kagańców

Podczas wizyty w sklepie zoologicznym łatwo zauważyć, że wybór kagańca wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Nie mamy bowiem do czynienia z jeden typem, ale kilkoma modelami, różniącymi się głównie wykorzystanymi do produkcji materiałami.

Kagańce metalowe – są ciężkie, ale bardzo trwałe i dają gwarancję, że pies nie ugryzie przypadkowej osoby.

Kagańce plastikowe – nie znajdziemy ich w każdym sklepie zoologicznym, są także rzadziej polecane ze względu na mniejszą trwałość. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak lekkość, przez co mogą sprawdzić się u małych psów.

Kagańce skórzane – ich zaletą jest lekkość i wytrzymałość – chociaż niektóre psy potrafią je przegryźć.

Materiałowe opaski – to szczególny typ kagańca, bo nie przypomina jego klasycznej wersji. Jest to opaska obejmująca kufę i dająca psu nieco więcej swobody.

Wybór kagańca a pora roku

Właściciele psów po pewnym czasie na pewno zauważą, że wybrany rodzaj kagańca nie sprawdza się tak samo w trakcie całego roku. Różne materiały w odmienny sposób reagują na czynniki atmosferyczne, a żeby zapewnić psu komfort oraz uniknąć niekiedy kłopotliwej pielęgnacji kagańca, warto dostosować go do panujących warunków.

Jesień i zima to okresy niższych temperatur i opadów śniegu lub deszczu. W związku z tym nie sprawdzą się kagańce skórzane, które wchłaniają wilgoć i wolno schną. Problem może stanowić również czyszczenie z błota i śniegu, a w efekcie takich zabiegów materiał twardnieje i robi się nieprzyjemny dla psa.

Problemy wiążą się także z wyborem kagańca metalowego – jest on co prawda trwały i łatwy w konserwacji, ale w zimie metal robi się nieprzyjemnie chłodny, co zniechęci psa do jego zakładania. Rozwiązaniem może być wybór modelu od wewnątrz wyłożonego skórą.

W warunkach jesienno-zimowych najlepiej sprawdzają się jednak akcesoria wykonane z plastiku. Łatwo utrzymać je w czystości, mycie nie powoduje zniszczenia materiału. W trakcie spacerów podczas mrozów plastik nie zmienia znacząco swojej temperatury, dlatego nie będzie powodował u psa uczucia dyskomfortu.