jak ułatwić szkolenie psa

Jak ułatwić szkolenie psa?

Właściciele psów dużą wagę przywiązują do ich umiejętności – jest to nie tylko kwestia sztuczek, ale również podstawowych komend, niezbędnych dla bezpieczeństwa pupila. Chodzenie na smyczy czy zatrzymywanie się i przychodzenie na komendę to absolutne podstawy. Do szkolenia warto jednak odpowiednio się przygotować, by było łatwiejsze zarówno dla psa, jak również dla jego właściciela. Służy temu szereg akcesoriów:

jak ułatwić szkolenie psa

1. Smycz – jej wybór nie może być przypadkowy, ale ściśle uzależniony od wielkości i temperamentu psa. Najlepiej podczas szkolenia sprawdzają się produkty płócienne lub wykonane z nylonu o długości około 1,8 m. Ich zaletą jest przede wszystkim lekkość i łatwość manipulowania. Grubość powinna być dostosowana do wielkości psa – dla ras małych wystarczy grubość 0,5 cm, natomiast dla średnich i dużych zwierząt – 1,5 cm.

2. Obroża – w sklepach zoologicznych dostępne są zarówno obroże ozdobne, jak i te przeznaczone typowo do szkolenia – wśród nich również można wyróżnić kilka rodzajów:

– zaciskowe z łańcuszka lub taśmy nylonowej – ich używanie wymaga doświadczenia ze strony opiekuna, ponadto zdarza się, że zsuwają się z szyi psa, co nie pozwala na kontrolę jego zachowania;

– kolczatki – nie wzbudzają zaufania części właścicieli psów, ale są skuteczne, a umiejętnie używane nie wyrządzą zwierzęciu krzywdy. Należy zadbać o odpowiednie dobranie rozmiaru, bo zbyt ciasna obroża lub bardzo mocne szarpnięcie faktycznie może zranić psa;

– obroże elektryczne – powinni ich unikać niedoświadczeni opiekunowie, bo nieumiejętnie wykorzystane mogą sprawić psu ból.

3. Szelki – niekiedy mogą być stosowane zamiast obroży, ale nie jest to rozwiązanie dla dużych psów. Właściciel nie ma dostatecznej kontroli nad ruchami psa, w związku z czym trudno o efektywne szkolenie. Szelki o wiele lepiej sprawdzają się w przypadku psów niewielkich.

4. Kantary – kantar działa podobnie jak uzda u konia – poprzez skręt głowy, pozwala zapanować nad ruchami psa. Wykorzystywane są najczęściej w przypadku dużych, silnych psów, które dodatkowo są nadreaktywne. Mają jednak swoje poważne wady i wielu przeciwników – mogą być przyczyną urazów kręgosłupa szyjnego u psów. W wątpliwość poddaje się również ich skuteczność szkoleniową.

5. Przysmaki i nagrody – motywacja to ważny element każdego szkolenia. Dzięki wykorzystaniu lubianych przez psa przekąsek możemy nagrodzić go za poprawnie wykonane polecenie, co pozwoli, żeby czynność skojarzył pozytywnie. Ważna jest konsekwencja w stosowaniu nagród, nie można pozwolić, by pies wymuszał smakołyki, nie wykonując komend.